A-Kullen Född/born 2003-03-06
Far/Father:SJCH SUCH Mälarens Pinocchio "Pom Pom"
Mor/Mother: SVCH Smedkullens Fidilin

NordJV -03Åhlskogen´s Ambro "Totte"
Viltspår / Blood track
Resultat/Result Poäng/Points Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
Godkänd anlagsklass 42 Tobo 2005-07-02 Per-Erik Pettersson
Utställning/Dogshow
Resultat/Results
Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
1:a kv, 1:a kk, CK, 1:a bhkl, BIM Östersund 2006-05-21 Ursula Nilsen
1:a kv, 1:a kk, CK, 2:a bhkl Ånge 2006-05-20 Åke Cronander
1:a kv, !:a kk, CK, R-bhkl, CERT Stockholm 2006-04-15 Barbara Mûller
1:a kv, 3:a kk, CK, CERT Stockholm 2005-12-11 Torbjörn Granheim
1:a kv, 3:a kk Vårgårda 2005-08-21 Martin Johansson
1:a kv, 4:a kk Vårgårda 2005-08-20 Ann Carlström
1:a kv, 1:a kk Avesta 2005-06-18 Gunnar Nymann
1:a kv, 1:a kk, CK, 2:a bhkl, CERT Österbybruk 2005-05-14 Karl-Erik Johansson
1:a kv Köping 2004-09-25 Bjarne Sörensen
1:a kv, 2:a kk Högbobruk 2004-09-04 Thomas Jakkel
1:a, 1:a, 2:a bhkl CK Västerås 2004-04-25 Kenneth Edh
1:a, 1:a, CK, 2:a bhkl, Nord J V 2003 Stockholm 2003-12-14 Ursula Nilsen
1:a, HP, BIR-valp Enköping 2003-11-16 Per-Erik Wallin
1:a, BIM valp, HP Köping 2003-09-20 Catarina Linde Forsberg
Ambro deltog i avelsgrupp med sin far och dom blev BIS 1:a avelsgrupp i Västerås 2004-04-25

SE JCH SE VCH SE UCH Åhlskogen´s Amigo

2011-06-11 vann återigen Amigo ordinarie viltspår i Marma och blir en av tre hundar från Basset Nord Östra som tävlar vidare på spår- SM

2008-06-07 vann Amigo ordinarie viltspårprovet i Marma. Fick därmed Vandringspriset med sig hem. 16 hundar deltog.

Jaktprov/Huntingsample
Resultat/Result Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
1:a rå, 2:a ha Gimo 2006-01-24  
1:a rå, 3:a Gimo 2006-01-09 Stig Söderkvist
1:a rå, 3:a Lövstabruk 2005-01-18 Åge Åkerlöf

 

Viltspår / Blood track
Resultat/Result Poäng/Points Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
SM-vinnare 2011     2011-08-13  
1:a pris, HP 42 Marma 2011-06-11 Bengt Sjösten
0:a   Marma 2010-06-13 Susanne Nordlander
0:a   Marma 2009-06-06 Anders Källström
1:a pris HP, VP 42 Marma 2008-06-07 Hans Eriksson
1:a pris 37 Lövstabruk 2004-10-21 Stiv-Ingvar Söderlund
2:a pris 25 Tobo 2004-10-02 Kaila Kravik
1:a pris 30 Gimo 2004-09-27 Åge Åkerlöf
1:a pris 35 Gimo 2004-09-30 Åge Åkerlöf
Godkänd anlag 32 Tobo 2004-08-04 Kaija Kravik

 

Utställning/Dogshow
Resultat/Results Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
       
1:a CK 1:a BIM Östersund 2010-05-23 Martin Johansson
1:a CK 1:a BIR Östersund 2009-05-24 Mats Jonsson
1:a chkl, CK, 3:a bhkl, Cacib Stockholm 2009-04-12 Poggesi Manola
1:a kv, 2:a Chkl kk Svenstavik 2008-08-02 Per H Nymark
1:a chkl, CK, 2:a bhkl, R-Cacib Västerås 2007-07-22 Kirsti Lummelampi
1:a chkl, CK, 1:a bhkl, BIR, BIG-3 Östersund 2007-05-20 Bo Wallin
4:a chkl Österbybruk 2007-05-12 Maurice Hermel
CK, 3-bhkl, R-Cacib Stockholm 2007-04-08 Martin Johansson
1:a kv, 4:a kk, CK, R-bhkl Köping 2006-09-23 Nina Karlsdotter
CK, 3:a bhkl Tånga Hed 2006-08-20 Åke Cronander
1:a kv Svenstavik 2006-08-05 Ann Carlström
CK, 3:a bhkl Ransäter 2006-07-30 Arne Foss
CK, 2 bhkl, R-cacib Avesta 2006-06-17 Ulf Wall
CK, 3:a  bhkl Österbybruk 2006-06-03 Åke Cronander
3:a chkl, 4:a bhkl Östersund 2006-05-21 Ursula Nilsen
CK, 4:a bhkl Stockholm 2006-04-15 Barbara Mûller
CK, 2:a bhkl Stockholm 2005-12-11 Torbjörn Gramheim
CACIB, BIM Högbobruk 2005-09-03 Paul Stanton
CK, 3:a bhkl Svenstavik 2005-08-06 Johan Juslin
CK, 4:a bhkl Ransäter 2005-07-30 Tord Instedt
CK, 4:a bhkl Alfta 2005-07-09 Vigdis Nymark
1:a kv, 2:a kk Avesta 2005-06-18 Gunnar Nymann
1:a kv, 1:a kk, CK, 2:a bhkl, CERT Östersund 2005-05-22 Ulf Wall
1:a kv, 1:a kk CK,, 2:a bhkl Sollefteå 2005-05-21 Kurt Nilsson
1:a kv, 2:a kk Österbybruk 2005-05-14 Karl-Erik Johansson
1:a kv, 2:a kk Västerås 2005-04-23 Arne Thorn
1:a kv, 1:a kk, CK, CERT, BIR, Cacib Stockholm 2005-03-17 Kenneth Edh
1: kv, 1:a ökl, CK, 3:a bhkl, CERT Stockholm 2004-12-11 Harri Lehkonen
HP, BIR, BIG-1 Enköping 2004-11-14 Gunilla Åsberg Godén
1:a kv, 1:a kk, 3:a bhkl, CK Köping 2004-09-25 Bjarne Sörensen
1:a kv, 1:a kk, HP Högbobruk 2004-09-04 Thomas Jakkel
1:a kv, 1:a kk Svenstavik 2004-07-17 Frank Christiansen
1:a kv, 2:a kk Alfta 2004-07-11 Åke Cronander
1:a kv, 1:a kk, CK, R bhkl, Avesta 2004-06-19 Steffi Kirschbichler
1:a kv, 1:a kk, HP Österbybruk 2004-05-29 Carlos F Renau
1:a, 1:a, CK, 2:a bhkl Östersund 2004-05-23 Anders Morelius
2:a kv Västerås 2004-04-25 Kenneth Edh
2:a kv Stockholm 2004-04-11 Lars West
1:a kv, 2:a kk Stockholm 2003-12-14 Ursula Nilsen
1:a, HP, 2:a Köping 2003-09-20 Catarina Linde Forsberg

J Åhlskogen´s Asta
Jaktprov/Huntingsample
  Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
1:a, 1:a Örbyhus 2005-01-14 Kaija Kravik
3:dje pris Örbyhus 2004-11-11 Per-Erik Pettersson

 

Utställning/Dogshow
Resultat/Results Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
1:a kv, 1:a kk Österbybruk 2005-05-14 Karl-Erik Johansson
1:a kv, R kk Köping 2004-09-25 Bjarne Sörensen
1:a, 3:a Stockholm 2003-12-14 Ursula Nilsen
2:a Köping inoff 2003-09-20 Catarina Linde Forsberg

Åhlskogen´s Astro

Viltspår / Blood track
Resultat/Result Poäng/Points Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
GK anlag 35p Hofors 2004-11-07 Håkan Westlund

 

Utställning/Dogshow
Resultat/Results Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
1:a kv, 4:a kk Köping 2004-09-25 Bjarne Sörensen
HP, BIR-2 valp Storvik 2003-11-09 Ann-Christine Sultan

Åhlskogen´s Ayla
Viltspår / Blood track
Resultat/Result Poäng/Points Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
ej godkänd anlagsklass 27 Tobo 2005-07-02 Per-Erik Pettersson
Utställning/Dogshow
Resultat/Results Ort/Place Datum/Date Domare/Judge
1:a kv, 2:a kk Stockholm 2005-12-11 Torbjörn Gramheim
2:a kv Täby 2005-08-28 Ann-Catryne Almstedt
1:a kv, 1:a kk, CK Alfta 2005-07-09 Vigdis Nymark
2:a kv Österbybruk 2005-05-14 Karl-Erik Johansson
1:a kv, 1:a kk, CK, 3:a btkl Västerås 2005-04-23 Arne Thorn
1:a kv, 4:a kk Köping 2004-09-25 Bjarne Sörensen
1:a kv, 5:a kk Alfta 2004-07-11 Åke Cronander
1:a kv, 1:a kk, HP Österbybruk 2004-05-29 Carlos F Renau
1:a, HP, 2:a Köping 2003-09-20 Catarina Linde Forsberg